OPIS PROJEKTU
Towarzystwa „Jad Charyjcym”, czyli „Zręczna Dłoń” powstał staraniem rękodzielników żydowskich, przy dużym zaangażowaniu Izraela Nagelsteina – pierwszego prezesa towarzystwa, finansisty oraz Salo Rossbergera – prezesa z czasów budowy obiektu, dra nauk medycznych i radnego miasta Jarosławia. W 1902 r. towarzystwo otrzymało od gminy plac pod budowę „domu własnego” o pow. ok. 200 m2, ale dopiero po kilku latach gromadzenia środków finansowych, w dniu 18 sierpnia 1911 r., odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego. Budowę gmachu, według projektu inż. Samuela Kornmana, ukończono w 1912 r. Towarzystwo poza organizacją spotkań i wydarzeń kulturalnych zajmowało się również udzielaniem pożyczek, przyznawaniem zapomóg, zakupem papierów wartościowych i świadczeniem innych usług, w budynku poza obszerną salę widowiskową z zapleczem, mieściły się: Związek Kredytowy dla drobnego handlu i przemysłu, sala na modlitwę, do nauki hebrajskiego, do ćwiczeń dla Towarzystwa Gimnastycznego i Sportowego „Dror”, czytelnia i biblioteka, biuro pośrednictwa pracy, spółka rzemieślnicza oraz ochronka dla biednych dzieci i herbaciarnia.
Na krótko, w 1944 r., budynek pełnił funkcję szpitala dla żołnierzy radzieckich. Po II wojnie światowej przeznaczony został na siedzibę Domu Kultury, w l. 50. XX w. na siedzibę Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej, a od 1970 r. także na siedzibę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W latach 70. XX w. przeprowadzono remont obiektu obejmujący wzmocnienie elementów więźby dachowej oraz konstrukcji stropów, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, adaptację wnętrza na potrzeby ogniska baletowego poprzez likwidację amfiteatralnego poziomu podłogi dawnej sali teatralnej i zabudowę balkonów z przeznaczeniem na magazyny. W latach 80. XX w. wykonano prace remontowe elewacji zewnętrznych. W 2006 r. gmach przeszedł na własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. W 2016 r. zakupiony został przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu.
Przedmiotowy budynek jest obiektem użyteczności publicznej, zlokalizowany w ścisłym centrum Jarosławia. Planowana inwestycja ma na celu powtórne przystosowanie budynku dla potrzeb Ogniska Baletowego. Badania na obecność zabytkowej polichromii wykazały, że pomieszczenia na parterze oraz I piętrze (w tym przestronna sala widowiskowa) należy zachować w niezmienionym układzie przypisując im nowe funkcje.